صفحه اصلی / اخبار ورزشی / فوتبال / چرا عناصر شبکه سوم سیما، حتی اجازه حفظ برند «نود» را برای تلویزیون نمی‌دهند؟
ثبت نام در سایت
 
ترافیک دانلود از سایت اسپورت دانلود نیم بها محاسبه می شود
برنامه نود
برنامه نود

چرا عناصر شبکه سوم سیما، حتی اجازه حفظ برند «نود» را برای تلویزیون نمی‌دهند؟

با وجود آنکه گزارش‌هایی درباره احتمال انتقال برنامه نود به دیگر شبکه‌های تلویزیون منتشر شد، قائم مقام علی فروغی مدیر شبکه سوم سیما آب پاکی را روی دست همه ریخت و تأکید کرد، آنها در شبکه سوم سیما اجازه چنین کاری را نمی‌دهند؛

ادبیاتی که نشان می‌دهد، این عناصر دست کم در تعابیر کلامی‌شان چنین قدرتی برای خود متصورند که برای کل تلویزیون تصمیم‌گیری کنند و حاضرند ولو به قیمت تعطیلی همیشگی نودِ عادل فردوسی‌پور، اوضاع تغییر کند.

به گزارش «تابناک»؛ در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شده بود که از تلاش‌های مدیران ارشد صداوسیما از جمله مرتضی میرباقری معاون سیما سازمان صداوسیما برای حفظ «نود» ولو در قالب انتقال به شبکه دیگر خبر می‌داد؛ گزارش‌هایی که تأکید داشت این تلاش‌ها پس از حجم بازخورد منفی تعطیلیِ نود و حذف عادل فردوسی‌پور بود که مدیران صداوسیما با آن مواجه شده‌اند. میرباقری و دیگر مدیران ارشد رسانه ملی نسبت به این گزارش‌ها سکوت و از تأیید یا تکذیب آن پرهیز کردند.

1014974 958

در مقابل عوامل تصمیم گیر در شبکه سوم سیما به سرعت واکنش نشان دادند و در همین راستا، جعفر عبدالملکی، قائم مقام مدیر شبکه سه سیما، دیروز در جریان گفت و گویی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه دیگری جایگزین «نود» شده است، توضیح داد: «این برنامه در قالب برنامه دیگری پخش خواهد شد. بخش عمده‌ای از برنامه «نود» بر عهده برنامه «فوتبال برتر» است. به‌ نوعی فوتبال برتر جایگزین شده است. البته ما جلسه‌های اختصاصی برگزار خواهیم کرد تا جایگزین خوبی برای ۹۰ متناسب با ذائقه مردم تولید کنیم.»

در کنار حرف‌های عجیب و غیرقابل قبولی که قائم مقام علی فروغی در این گفت و گو مطرح کرده و اظهار داشته این تغییرات باید چند سال قبل رخ می‌‎داد، عبدالملکی یک نکته کلیدی را مطرح کرده که تلاش برای ممانعت از حفظ ۹۰ را نشان می‌دهد. عبدالملکی تأکید کرده است: «شبکه سه سیما اجازه نخواهد داد ۹۰ در هیچ شبکه دیگری روی آنتن برود. ما سعی داریم که جایگزین برنامه را متناسب با ذائقه مردم طراحی و تولید آن را شروع کنیم. این جایگزینی بدون حضور ایشان خواهد بود و قطعاً عادل فردوسی‌پور در شبکه سه نخواهد بود.»

این تعابیر نشان می‌دهد، مدیران شبکه سوم سیما خود را در مقابل تصمیم‌گیر برای کل تلویزیون قلمداد می‌کنند، چرا که تصمیم‌گیرنده درباره اینکه آیا یک برنامه تداوم داشته باشد و یا در کدام شبکه ادامه یابد یا اساساً پخش نشود، قاعدتاً در حوزه اختیارات مدیر و قائم مقام مدیر شبکه سوم سیما نیست و در سطح اختیارات رئیس سازمان صداوسیما و معاون سیما رسانه ملی است و طبیعتاً این مصاحبه مصداق دخالت در اختیارات رئیس و معاونین صداوسیماست؛ دخالتی که شاید با تعطیلی برنامه نود، اعتماد به نفس مورد نیاز برای آن نزد مدیران شبکه سه شکل گرفته است.

در شرایطی که نتایج تازه‌ترین نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می‌دهد ۵۱ درصد مردم ایران در چند سال گذشته برنامه نود را دنبال کرده‌اند، لجبازی و اصرار مدیران شبکه سه برای تعطیلی برنامه‌ای با بیش از چهل میلیون مخاطب ـ که نشان می‌دهد چه برند گرانقیمتی برای صداوسیما محسوب می‌شود ـ حاکی از آن است، شرایط در تلویزیون تا چه حد می‌تواند حتی خلاف مصالح سازمان باشد؛ سازمانی که اگر برخی مدیرانش با برخی رفتارهای فردوسی‌پور در نود مخالف باشند، قاعدتاً دست‌کم باید به خاطر درآمد نجومی این برنامه برای صداوسیما حفظش می‌کردند.

ممانعت از انتقال برنامه نود به سایر شبکه‌ها که می‌توانست پروژه تعطیلی این برنامه و پایین کشیدن فردوسی‌پور را با شکست مواجه نماید، تا همین جا به منزله از دست دادن نیمی از مردم ایران برای ساعتی از هر هفته است؛ فرصتی که در مقاطع حساس قابل بهره‌برداری بود، ولی شواهد برای ناظران چنین متبادر می‌سازد که هیچ تدبیری برای حفظ این ظرفیت وجود ندارد و دورانِ «سنجش هزینه و فایده» در تصمیم‌گیری برای امور اساسی تلویزیون به سر آمده است.

نوبیتکس

همچنین چک کنید..

محمدحسن انصاری‌فرد

جدایی رسمی کالدرون از پرسپولیس/ معرفی سرمربی جدید تا دوشنبه

سرمربی آرژانتینی پرسپولیس که توانسته بود این تیم را قهرمان نیم‌فصل لیگ نوزدهم کند، رسما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.