صفحه اصلی / سایر رسانه ها / محاسبه سریع وزن تیرآهن IPE و HEA ، HEB با جدول اشتال
ثبت نام در سایت
 
ترافیک دانلود از سایت اسپورت دانلود نیم بها محاسبه می شود
آهن اسپات

محاسبه سریع وزن تیرآهن IPE و HEA ، HEB با جدول اشتال

اطلاع داشتن درباره مشخصات فنی یک مقطع فولادی مانند تیرآهن از مهمترین بخش‌های کار محاسباتی پروژه‌های عمرانی است. چرا که تیرآهن در ابعاد و اشکال مختلفی از جمله تیرآهن‌های چینی، لانه‌زنبوری، ساده و… به بازار عرضه می‌شود. هر یک از این محصولات فولادی خواص مکانیکی و مشخصه‌های فنی منحصر به خود را دارند. برای دسترسی به این اطلاعات جداولی تحت عنوان جدول اشتال تیرآهن‌ IPE  و HEA و HEB تدوین شده است.

تعیین قیمت تیرآهن‌ IPE و  HEA  ،  HEB و کاربری آنها هم به ویژگی‌های تولیدی و خواص آن‌ها باز می‌گردد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از به‌روزترین اطلاعات از جمله قیمت و نام تولیدکننده آهن آلات مانند تیرآهن اطلاع کسب کنید. تمامی داده‌های مندرج بر روی سایت آهن اسپات بر اساس آخرین تغییرات بازار آهن و فولاد به‌روزرسانی می‌شوند.

تیرآهن

تیرآهن چیست؟

تیرهای آهنی جایگزینی استاندارد و مهندسی شده به‌جای تیرهای چوبی هستند که پیش از این در پروژه‌های عمرانی به کار گرفته می‌شدند. سطح مقطع آن از روبه‌رو به شبیه به حرف انگلیسی  است. تیرآهن را از آلیاژهای مختلف فولاد کربنی برای استفاده در ساختمان می‌توان تولید کرد. بخش عمودی تیر که وظیفه تحمل تنش اصلی را دارد، جان و به لبه‌های عرضی آن بال  می‌گویند. این سازه قابلیت تولید در ضخامت و ابعاد مختلفی را دارد.

برای مشاهده لیست قیمت تیرآهن , خرید تیر آهن به قیمت روز بازار و نرخ آنلاین و لحظه ای به آهن اسپات مراجعه نمایید.

استفاده از تیرآهن در شکل‌های مختلف، به‌واسطه تولید آسان آن، بسیار رایج است. در حال حاضر امکان تولید تیرآهن باکیفیت در کشور فراهم می‌باشد. مرسوم‌ترین روش شکل‎‌دهی تیر آهنی از شمش فولاد، استفاده از دو روش نورد گرم و نورد سرد است. در هر دو روش تیر تحت چند پاس در قفسه نورد تغییر شکل می‌دهد. در نهایت به‌صورت شاخه‌های  ۶ و یا ۱۲ متری توسط دستگاه گیوتین برش می‌خورد و آماده عرضه می‌شود.

در صنایع فولادسازی انواع مقاطع به نام تیرآهن تولید می‌شود. تفاوت این تیرها در اختلاف‌های ابعادی بین دو بخش جان و بال و فاصله آن‌ها از یکدیگر است. بر اساس استانداردهای بین‌المللی و ملی چند تیرآهن با ابعاد و ویژگی‌های فنی مشخص تعریف شده است.

تیرآهن IPE : نام دیگر این تیرآهن نوع ساده یا نیم پهن است. مشخصه اصلی این مقطع ثابت بودن ضخامتش در بال‌های آن است.

تیرآهن INP : از آن جای که استاندارد تولید این تیرآهن منطبق بر استانداردهای روسیه و چین است، به آن تیرآهن چینی هم می‌گویند. مشخصه این نوع تیر اختلاف ضخامت بال در لبه‌ها نسبت به بخش نزدیک به جان است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت به‌روز و دیگر اطلاعات مرتبط به انواع آهن آلات به طریق سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

تیرآهن هاش بال پهن یا IPB : این تیرآهن در سه دسته‌ وزنی سبک (HEA)، سنگین (HEB) و فوق سنگین (HEM) تولید می‌شود. بازه مجاز میزان ضخامت برای تیرآهن سبک، سنگین و فوق سنگین به ترتیب جدول زیر است.

نوع تیرآهن ضخامت بال (میلیمتر) ضخامت جان (میلیمتر)
وزنی سبک (HEA) ۸ تا ۳۱ ۵ تا ۱۶٫۵
سنگین (HEB) ۶ تا ۱۹ ۱۰ تا ۳۶
فوق سنگین (HEM) ۲۰ تا ۴۰ ۱۲ تا ۲۱

تیرآهن

جدول اشتال تیرآهن چیست؟

 تیرآهن‌های تولیدی به‌واسطه طراحی‌هایی که درند، دارای مشخصات فنی مختص به خود خواهند بود. این مشخصات نوع کاربرد، وزن و استحکام تیر را تعیین می‌کنند. برای دسترسی راحت‌تر به چنین اطلاعاتی، جداولی تحت عنوان جدول اشتال تیرآهن‌های مختلف از تیرهای‌ IPE – HEA – HEB تدوین شد. مهندسان با مراجعه به این جداول می‌توانند پروفیل‌های صنعتی مورد نظرشان را از نظر خواص مکانیکی و سایز بررسی و انتخاب کنند.

در اشتال تیرآهن‌های IPE – HEA – HEB اطلاعات مهمی از جمله وزن، ضخامت، شکل سطح مقطع، طول و استانداردهای مرتبط نوشته شده است. مهمترین پارامترهایی که پیش از استفاده از جدول اشتال تیرآهن باید بشناسید، در جدول زیر آمده است.

راهنمای حروف حروف نشانگر راهنمای حروف حروف نشانگر
ارتفاع جان تیر (میلیمتر) h عرض بال (میلیمتر) b
ضخامت جان (میلیمتر) s شعاع انحنا داخلی جان به بال (میلیمتر) r
ضخامت بال+انحنای داخلی (میلیمتر) c ارتفاع جان- ضخامت دو بال (میلیمتر) h – 2c
محیط سطح مقطع A وزن واحد طول هر شاخه (کیلوگرم‌برمتر) G
ممان اینرسی حول محور  x Jx مدول مقطع حول محور  x Wx
ممان اینرسی حول محور  y JY مدول مقطع حول محور y WY
شعاع ژیراسیون در محور  x Ix شعاع ژیراسیون در محور  y IY
مساحت سطح مقطع (سانتیمترمربع) A1 شعاع تنشی RT

 

روش استفاده از جدول اشتال تیرآهن‌های IPE HEA HEB

همان‌طور که می‌دانید در جدول اشتال تیرآهن‌های IPE – HEA – HEB اطلاعات لازم برای محاسبات مقاومت مصالح و پیش‌بینی رفتار سازه درج شده است. شما می‌توانید با در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی رفتارهای خمشی و تحت کشش تیرها را محاسبه کنید. پس از آن نوع، تعداد و سایز مقطع مورد نیازتان را تعیین نمایید. برای استفاده از این جدول باید به ترتیب زیر عمل کنید:

  • تعیین نوع کاربرد
  • انتخاب ارتفاع جان تیر، عرض بال، ضخامت جان و ضخامت بال تیرآهن از جدول
  • نوع فولاد موردنظر را انتخاب کنید.
  • انتخاب کمترین مساحت که بزرگتر و یا مساوی مقدار فولاد موردنظر است.
  • خواندن سایز تیرآهن
  • درصورتی‌که پاسخ درست نبود، مقطع بزرگتر بعدی را انتخاب کنید.
  • برای بررسی رفتار خمش تیر، ممان اینرسی و شعاع ژیراسیون را از جدول استخراج کنید.
  • از پارامتر G هم می‌توانید برای محاسبه وزن تیر استفاده کنید.

سایت آهن اسپات مرجعی به‌روز برای آشنایی با نام تولیدکنندگان مقاطع فولادی است. پس از انتخاب تیرآهن موردنظر می‌توانید به سایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/  مراجعه کنید و قیمت دقیق این محصولات را مشاهده فرمایید. همچنین بر روی این سایت اطلاعات دیگر آهن آلات و لوله‌های pvc نیز موجود است.

نوبیتکس

همچنین چک کنید..

فرمول یک سنگاپور

دانلود فرمول یک سنگاپور

دانلود فول ریس فرمول ۱ سنگاپور دور شانزدهم از مسابقات گرندپری ۲۰۲۳  مسابقه اصلی گرندپری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *