صفحه اصلی / اخبار ورزشی / دلیل ناکامی فوتبال ایران در کسب میزبانی چیست؟
ثبت نام در سایت
 
ترافیک دانلود از سایت اسپورت دانلود نیم بها محاسبه می شود
دلیل ناکامی فوتبال ایران در کسب میزبانی چیست؟

دلیل ناکامی فوتبال ایران در کسب میزبانی چیست؟

تیم ملی و تیم‌های باشگاهی ایرانی که مشتاقانه و بدون رایزنی و تبادل نظر، برای میزبانی دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا نامزد شده بودند، با بی‌توجهی کنفدراسیون فوتبال آسیا رو به رو شدند تا عملا نتیجه اقدامات بدون بررسی خود را دریافت کنند.

اعلام اسامی کشورهای میزبان مقدماتی جام جهانی و  مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ از سوی AFC و واگذاری میزبانی گروه ایران در مقدماتی جام جهانی به بحرین و سه گروه لیگ قهرمانان به عربستان و یک گروه به امارات و هند (جمعا ۵ گروه در غرب آسیا)، گویای وضعیت مدیریتی و نفوذ فوتبال ایران در آسیا است.

فوتبال ایران از نظر فنی جزو برترین‌های قاره به شمار می‌رود اما در دورانی که فوتبال پای به عرصه تجاری‌سازی و درآمدزایی گذاشته و به جزو برد و باخت و مسائل فنی، مسائل مالی و حتی استراتژیک سیاسی هم در آن نقش آفرینی می‌کند، به نظر می‌رسد فوتبال ایران در این عرصه حرفی برای گفتن ندارد.

در حالی که چهار تیم باشگاهی ایرانی برای میزبانی مسابقات دور گروهی درخواست میزبانی داده بودند، AFC درخواست هر چهار تیم را نادیده گرفته و در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال به بخشی از این بی‌توجهی به درخواست نمایندگان ایران اشاره کرده که عمدتا برخواسته از مشکلات تحریمی آمریکا علیه ایران است.

به نظر می‌رسد هر چهار تیم ایرانی به همراه فدراسیون فوتبال قبل از بررسی مسائل و مشکلات و بحث و رایزنی با کنفدراسیون فوتبال و حتی فیفا، مشتاقانه برای میزبانی مسابقات لیگ قهرمانان و مقدماتی جام جهانی اقدام کرده‌اند که بر این اساس در نهایت نیز به دلیل برآورده نکردن و یا حتی عدم انجام مذاکره جهت رفع دغدغه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا در اعطای میزبانی، رقیبان آسیایی ایران به عنوان میزبان معرفی شدند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز (جمعه) نیز رسما میزبانی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در گروه سوم که تیم ملی ایران نیز در این گروه قرار دارد را به بحرین سپرده است.

ایرادها و دغدغه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا مربوط به مسائلی مانند محدودیت‌های بانکی برای انتقال پول، حق پخش تلویزیونی مسابقات و مشکلات با صداوسیما، مسائل گمرکی، شیوع کرونا و … است و در نهایت سران AFC با توجه به همین دغدغه‌ها نیز کشورهای رقیب را به جای ایران در انتخابا میزبان برگزیده‌اند.

AFC در حالی میزبانی مسابقات انتخابی جام‌جهانی در گروه ایران را نیز به بحرین داد که بر این اساس کار تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به مرحله بعد دشوارتر خواهد شد.

بخشی از این ناکامی‌ها در بحث گرفتن میزبانی به علت شرایط نابسامان فدراسیون در یک سال گذشته است که برای حل و فصل این قبیل مسائل که فراتر از فوتبال ایران است، وارد عمل نشده تا از طریق مسئولان ارشد دیپلماسی ایران، موارد موردنظر این کنفدراسیون را به نفع تیم‌های ملی و باشگاهی حل کند اما می‌توان امیدوار بود که با روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید و رایزینی آن‌ها با وزارت امور خارجه، قدم‌هایی در آینده برای پیشگیری از این رویه ناصحیح برداشته شود.

اگر چه فعلا به علت شرایط ویژه کرونا، مسابقات به صورت متمرکز برگزار می‌شود اما با اتمام این دوران، مسابقات به حالت رفت و برگشت باز می‌گردد و اوج نگرانی زمانی است که در همین شرایط هم AFC قصد داشته باشد با در نظر گرفتن مسائلی که گفته شد، تیم‌های ایرانی را از حق مسلم میزبانی خود محروم کند که در این صورت مسوولان ایرانی باید فکری به حال این وضعیت نگران کننده فوتبال ایران بکنند.

نوبیتکس

همچنین چک کنید..

مسی از مارادونا گذشت و به رونالدو رسید

مسی از مارادونا گذشت و به رونالدو رسید

فوق ستاره تیم ملی فوتبال آرژانتین با گلی که در دیدار برابر مکزیک به ثمر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.