صفحه اصلی / اخبار ورزشی / ایران آماده جام‌جهانی است؟/ محصص: اسکوچیچ هم می‌گوید «نه»!
ثبت نام در سایت
 
ترافیک دانلود از سایت اسپورت دانلود نیم بها محاسبه می شود
تیم ملی

ایران آماده جام‌جهانی است؟/ محصص: اسکوچیچ هم می‌گوید «نه»!

یک کارشناس فوتبال می‌گوید حضور در جام جهانی نیازمند شرایطی است که در حال حاضر دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی ایران هم می تواند بگوید که تیمش هنوز آن شرایط را ندارد.

تیم ملی ایران در دیدار با امارات، به مدت حدودا یک نیمه (۴۵ دقیقه) با ۱۰ بازیکن بازی کرد و همین موضوع زمینه ساز حملات و هجوم بیشتر از سوی امارات بود؛ اتفاقی که می تواند پاسخی به این سوال باشد که خط دفاعی تیم ملی در دیدارهای سخت و دشوار چه عملکردی را از خود به نمایش بگذارد؟

تاکنون تیم ملی به علت فشردگی بازی های ملی فرصتی برای دیدار با تیم های قدرتمند و سطح بالای دنیا را به دست نیاورده تا از لحاظ تدافعی و تهاجمی محک بود اما بازی با یک بازیکن کمتر مقابل امارات، باعث فشار بیشتری روی دروازه امیر عابدزاده شد که در پایان ۹۰ دقیقه، با بسته ماندن ایران و رضایت اسکوچیچ همراه بود؛ به طوری که سرمربی تیم ملی در نشست خبری بعد از بازی از شرایط تیمش بعد از اخراج صادق محرمی رضایت داشت و حتی به صراحت گفت که تیم او با یک بازیکن کمتر هم خطرناکتر ظاهر شده است.

مرتضی محصص، مدرس فوتبال در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به شرایط دفاعی تیم ملی در این دیدار و مقایسه این وضعیت با آنچه در جام جهانی و با تیم‌های قدرتمند رقم خواهد خورد و احتمالا خط دفاعی تیم ملی را تحت فشار می گذارد گفت: فکر می کنم تا پایان ماه مارچ میلادی، تکلیف ۳۰ تیم از ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی مشخص می شود. تاکنون با تیم های نه چندان قوی بازی کردیم و در نهایت توانستیم به جام جهانی صعود کنیم اما در این مسابقات با تیم های بازی داریم که از قدرت و سازماندهی بسیار خوبی برخوردار هستند.

او با اشاره به بازی های گذشته تیم ملی تاکنون، اظهار کرد: اگر یک بازنگری بر بازی های تیم ملی داشته باشیم. تقریبا می‌توان گفت که برای همه بازی ها از یک نوع روش برای دفاع و حمله استفاده کردیم. ما یک سری بازیکن فرصت طلب مانند آزمون و طارمی و یک سری بازیکن پا به توپ مانند قلی زاده و امیری داریم که اگر صاحب توپ شوند، می توانند فضاسازی کنند و موقعیت هایی را به وجود بیاورند.

این کارشناس فوتبال درباره با اشاره به نحوه دفاع تیم ملی در بازی های گذشته، خاطرنشان کرد: در بازی های انتخاب نحوه دفاع تیم مهم است. منظورم تعداد بازیکنان نیست که اهمیت چندانی ندارد چرا که تعداد بازیکن براساس شرایط بازیکنان خط هافبک و دروازه انتخاب می شود. اگر دروازه بان شما سوئیپر (پوشش دهنده پشت سر مدافعان) باشد، از سه مدافع استفاده می کنید و اگر اینطور نباشد، به دفاع چهار نفره روی می آورید. باید ببینید.

محصص با بیان اینکه آگاهی و تسلط اسکوچیچ از تیم ملی با انجام هر بازی بیشتر و بیشتر می شود، توضیح داد: این یک واقعیت مسلم است که برداشت، آگاهی و تسلطش اسکوچپچ از ایران روز به روز بیشتر می شود. فکر می کنم در پایان صحبت هایمان به این سوال می رسیم که آیا تیم ملی با بازی  های پایانی خود مقابل تیم هایی مانند سوریه، عراق و امارات، برای حضور در جام جهانی آماده است؟ مسلما اسکوچیچ هم در پاسخ به این سوال می گوید “نه” چرا که رقبا آماده تر هستند و کلاس فنی بالایی خواهند داشت.

او با اشاره به یکی از تاکتیک های رایج در میان تیم های ملی و باشگاهی دنیا عنوان کرد: تاکتیک “کلین شیت” (بسته نگه داشتن دروازه) یک تاکتیک مهم در دنیای فوتبال است. شاید انتقادهای زیادی از مربیانی مانند کی روش و مورینیو می شود اما در همین دوره هم ما به جز دیدار با کره جنوبی، دست از این تاکتیک برنداشتیم. البته بین صحبت های من و شما درباره این تاکتیک و اجرای آن در زمین اختلاف بسیاری است. وقتی صحبت می کنیم از یک فلسفه می گوییم اما در هنگام اجرا، این موضوع تاکتیک اطلاق می شود. پیاده کردن این تاکتیک در زمین دشوار است چرا که شما باید افرادی را متقاعد به اجرای این روش از فوتبال کنید. یعنی وقتی حریف صاحب توپ شد، همه ۱۱ نفر مسئول هستند بین توپ، حریف و دروازه فضا را پوشش دهند.

محصص اذعان کرد: دفاع در فضای بزرگ هنر یک دفاع است و حمله در فضای کوچک هم هنر یک حمله است. برای رفتن به جام جهانی مدافعانی داریم که در فضای بزرگ کار کنند؟ یا مهاجمانی داریم که از فضای کوچک استفاده کنند؟ همه مدافعان عاشق فضای بزرگ هستند. در واقع رقیب به حدی توپ را از این جناح به جناح دیگر تغییر می دهد که فضاسازی کند. باید روی این موضوع بحث کرد که آیا دفاع ما آماده است؟ وقتی حمله می کنیم، حریف فضاها را مسدود می کند و آیا برای فضای کوچک آمادگی داریم؟

او با اشاره به جمله آریکو ساچی، مربی پرافتخار ایتالیایی سابق میلان و تیم ملی ایتالیا اظهار کرد: آریکو ساچی یک جمله معروف دارد که “وقتی ما صاحب توپ هستیم، بر بازی تسلط داریم. وقتی توپ را از دست می دهیم، فضاها مهم هستند و باید فضاها را کنترل کنیم”. اگر آمادگی مقابله با فضای بزرگ در هنگام دفاع و استفاده از فضای کوچک در هنگام حمله را داشته باشیم، می توانیم در جام جهانی مقابل تیم های قدرتمند ایستادگی کنیم.

این مدرس فوتبال با اشاره به صعود تیم ملی به جام جهانی گفت: همه هم خوشحال هستیم و به اسکوچیچ هم تبریک گفتم. دستاورد بزرگی بود اما می‌دانید داستان جام جهانی متفاوت است. واقعا باید با آمادگی خیلی بهتری به میدان برویم. تیمی که به جام جهانی می رود، باید آمادگی فشردگی مسابقات و قدرت رقبا را داشته باشد. باید در فضاهای کوچک توانایی بازی داشته باشیم و بتوانیم جلوی بازی سازی حریف در زمین خودمان را بگیریم و راه های انتقال توپ را ببندیم.

نوبیتکس

همچنین چک کنید..

دانلود موتو جی پی 2023

دانلود مسابقات موتو جی پی ۲۰۲۳

دانلود فول ریس مسابقات موتو جی پی گرندپری سال ۲۰۲۳ (تمام مراحل)     لینک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *