پنج شنبه , ۳ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اصلی / اخبار ورزشی / اوضاع وارونه فوتبال ملی و باشگاهی ایران در آسیا
ثبت نام در سایت
 
ترافیک دانلود از سایت اسپورت دانلود نیم بها محاسبه می شود
طارمی

اوضاع وارونه فوتبال ملی و باشگاهی ایران در آسیا

تیم ملی فوتبال ایران در جمع سه تیم ارزشمند آسیا قرار دارد، اما در بین لیگ‌های آسیایی، به علت فقدان حضور بازیکن خارجی، لیگ برتر ایران در رتبه هفتم آسیا جای گرفته است.

لیگ برتر فوتبال ایران در رده‌بندی اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا با یک پله صعود از رتبه پنجم به رتبه چهارم این قاره صعود کرد و در رتبه دوم غرب آسیا قرار گرفت و جانشین قطر شد. صعود ایران در این رده‌بندی در حالی است که به وضوح تیم های ایرانی در چند فصل اخیر به علت اشتیاق و تمایل بازیکنان ایرانی به حضور در تیم های خارج از کشور، ضعیف‌تر از گذشته شده‌اند.

با این حال، دو نایب قهرمانی پرسپولیس در فصول ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ لیگ قهرمانان آسیا و همینطور عملکرد بهتر نمایندگان ایران در فصل اخیر مسابقات قاره‌ای از جمله صعود همزمان سه تیم به مرحله حذفی، از جمله دلایل پررنگ در صعود ایران رده بندی لیگ‌های آسیایی بود.

در رده بندی AFC، ژاپن، کره جنوبی، عربستان، ایران، قطر، چین، امارات، استرالیا و … در رتبه‌های اول تا هفتم هستند و احتمالا از فصل ۲۰۲۳، سهمیه بیشتری نصیب تیم‌های باشگاهی ایران شود و به جای دو تیم در مرحله گروهی و دو تیم در مرحله پلی آف، سهمیه ایرانی‌ها به سه تیم در مرحله گروهی و یک تیم در مرحله حذفی افزایش یابد.

62044376

با وجود قرار گرفتن ایران در این رتبه، ارزش گذاری سایت معتبر ترانسفرمارکت که یک مرجع اقتصادی دنیای فوتبال محسوب می‌شود، ایران را در رتبه هفتمین لیگ ارزشمند آسیا قرار داده است و کشورهای عربستان، ژاپن، امارات، چین، قطر و کره جنوبی بالاتر از ایران قرار گرفته‌اند.

62044361

مهم‌ترین دلیل عقب افتادن ایران در ارزش گذاری مالی لیگ‌های آسیایی، فقدان بازیکنان خارجی و همینطور حضور بهترین بازیکنان ایرانی در تیم های اروپایی و عربی منطقه است که به شکل قابل توجهی ارزش مالی لیگ ایران را کاهش داده است.

طبق آمار سایت ترانسفر مارکت، ۱۲۲ بازیکن خارجی در لیگ عربستان، ۱۱۳ بازیکن خارجی در لیگ ژاپن، ۱۵۵ بازیکن خارجی در لیگ امارات، ۷۳ بازیکن خارجی در لیگ چین، ۷۰ بازیکن خارجی در لیگ قطر، ۴۴ بازیکن خارجی در کره‌جنوبی، ۷۰ بازیکن خارجی در استرالیا، ۴۴ بازیکن خارجی در ازبکستان و فقط ۸ بازیکن خارجی در سطح اول فوتبال ایران حضور دارند که اختلاف فاحشی با رقبای آسیایی دارد.

البته این ارزش گذاری و همینطور نبود بازیکنان خارجی در ایران که به برتری دیگر تیم‌ها و لیگ‌های آسیا منجر شده، در واقعیت چندان هم پر رنگ نیست و همچنان پرسپولیس با داشتن یک بازیکن خارجی که حضور ثابتی در این تیم ندارد، جزو مدعیان ادوار گذشته فتح لیگ قهرمانان آسیا بوده است.

اما این آمار در میان تیم های ملی آسیایی متفاوت است؛ به طوری که در این رده بندی کره جنوبی به لطف حضور سون هیونگ مین ۸۵ میلیون یورویی با ارزش ۱۳۰ میلیون یورو گران ترین تیم ملی آسیا است. ژاپن با ۱۰۷ میلیون یورو دوم و ایران با ۷۴ میلیون یورو در رتبه سوم ارزشمندترین تیم‌های ملی آسیا هستند. استرالیا با ۴۲.۷ میلیون یورو، عربستان با ۳۳ میلیون یورو، ازبکستان ۲۴.۸ میلیون، چین با ۲۳ میلیون یورو، امارات با ۲۲.۴ میلون یورو، قطر با ۲۰ میلیون یورو و عراق با ۱۰ میلیون یورو در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار دارند.

62044360

حتی در این بین، برخی تیم‌ها مانند امارات، چین و قطر از چندین بازیکن با ملیت های مختلف بهره می برند که در نتیجه باعث افزایش ارزش این تیم‌ها شده است اما در واقعیت قدرت فوتبالی کشورها را باید در زمینه ملی ارزیابی کرد.

نوبیتکس

همچنین چک کنید..

5465635

مراکش رسما جایگزین اوکراین شد

وزیر ورزش مراکش رسما تایید کرد کشورش به جای اوکراین، در کنار پرتغال و اسپانیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.